Każdy z nas na co dzień, w życiu czy w pracy, czymś się inspiruje. Nie inaczej jest także ze mną. Najczęściej są to czytane książki czy artykuły, jednak niewątpliwie największą inspiracją dla mnie jest to, czego sam doświadczyłem, w czym wziąłem udział, ale inspirujący byli także ludzie których spotkałem.

Zaczynając od początku – od najmłodszych lat i nauki gry w szachy pod okiem taty, poprzez treningi w Klubie Szachowym Polonia Warszawa, po zmagania w licznych turniejach, doświadczałem wszystkiego z perspektywy uczestnika i gracza. Osiągnąwszy pewien pułap wiedzy, zacząłem prowadzić samodzielne zajęcia indywidualne dla dzieci, a następnie związałem się z szachami na całego także zawodowo – pracując w warszawskiej firmie Chess Academy. Skłoniło mnie to do podjęcia studiów pedagogicznych w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, abym mógł być jeszcze lepszy w tym, co robię i co lubię robić.  Przez lata zbierałem cenne doświadczenia podczas pracy z dziećmi, ucząc je podstaw gry w szachy i pomagając im stawiać pierwsze kroki w świecie królewskiej gry, a gdy nadszedł odpowiedni moment zdecydowałem się rozwinąć skrzydła i rozpocząć własną, samodzielną działalność, czerpiąc ze wszystkich wcześniejszych doświadczeń pełnymi garściami.

To, co teraz wiem, z czego korzystam i czym chętnie dzielę się dalej, w znacznej mierze (obok swojej ciężkiej pracy) zawdzięczam instytucjom i ludziom spotkanym na mojej drodze. Mojemu tacie zawdzięczam pomoc w odkryciu pasji w młodym człowieku. Warszawskiej Polonii – pierwsze kroki zarówno jako zawodnik, jak i (na późniejszym etapie) sędzia szachowy. Wykładowcom APS – cenną wiedzę teoretyczną i wskazówki praktyczne z zakresu psychologii
i pedagogiki. Wreszcie Chess Academy – możliwość rozwoju zawodowego i wiedzę z zakresu metodologii nauczania najmłodszych podstaw gry w szachy. Na ich programie w znacznej mierze bazuję na początkowym etapie – przy nauce ruchów figur oraz zasad szachowych poprzez rozmaite zabawy.

6 lat pracy pod czujnym okiem Oli i Jurka (założycieli Chess Academy), wspólne wyjazdy wakacyjne, i turnieje organizowane przez Polonię ukształtowały mnie jako trenera, sędziego oraz wychowawcę. W połączeniu z moimi doświadczeniami zawodniczymi, trenerskimi oraz pedagogicznymi wszystkie te elementy stworzyły metodologię i podejście które z powodzeniem stosuję do dziś zarażając kolejne pokolenia pasją do królewskiej gry, którą pragnę się dzielić na tym blogu.

Pamiętając, że to kim jesteśmy w dużej mierze zawdzięczamy ludziom których spotykamy na swojej drodze, a nie wszystkich jestem w stanie wymienić (!) chcę powiedzieć – DZIĘKUJĘ ?


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *